Microsemi Commercial Components 2EZ56D5/TR12
2EZ56D5/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ56D5/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 56V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ56D5/TR12.pdf
Availability of 2EZ56D5/TR12
QUANTITY
2EZ56D5/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ56D5/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ56D5/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)55 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ56D5/TR12
Related Links2EZ56D, 2EZ56D5/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ56D5/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ56D5/TR12
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf