Microsemi Commercial Components 2EZ6.8D/TR8
2EZ6.8D/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ6.8D/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ6.8D/TR8.pdf
Availability of 2EZ6.8D/TR8
QUANTITY
2EZ6.8D/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ6.8D/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ6.8D/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ6.8D/TR8
Related Links2EZ6., 2EZ6.8D/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ6.8D/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ6.8D/TR8
CONN RECEPT 6POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 60KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf