Microsemi Commercial Components 2EZ6.8D5DO41E3
2EZ6.8D5DO41E3 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ6.8D5DO41E3
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ6.8D5DO41E3.pdf
Availability of 2EZ6.8D5DO41E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2EZ6.8D5DO41E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ6.8D5DO41E3
Internal Part NumberEIS-2EZ6.8D5DO41E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ6.8D5DO41E3
Related Links2EZ6.8D, 2EZ6.8D5DO41E3 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ6.8D5DO41E3 Details Description
Related parts for 2EZ6.8D5DO41E3
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 143KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG HER CA 0.4" datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.2A SYNC SC70-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf