Microsemi Commercial Components 2EZ68D/TR8
2EZ68D/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ68D/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ68D/TR8.pdf
Availability of 2EZ68D/TR8
QUANTITY
2EZ68D/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ68D/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ68D/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)68V
Tolerance±20%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)75 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 51.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ68D/TR8
Related Links2EZ68, 2EZ68D/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ68D/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ68D/TR8
THERMAL PAD .020" 8"X16" GP1500R datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
NTC0805 5% 47K datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 266V 150 OHM 120C datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC PCIE PACKET SWITCH TQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG ADJ 2.8A 16QFN datasheet.pdf