Microsemi Commercial Components 2EZ75D10E3/TR8
2EZ75D10E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D10E3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D10E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ75D10E3/TR8
QUANTITY
2EZ75D10E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D10E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ75D10E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±10%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D10E3/TR8
Related Links2EZ75D1, 2EZ75D10E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D10E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ75D10E3/TR8
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS74901-210 datasheet.pdf
IC SWITCH POWER LOSIDE SOT223-4 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.6A 36 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf