Microsemi Commercial Components 2EZ75D2E3/TR12
2EZ75D2E3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D2E3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D2E3/TR12.pdf
Availability of 2EZ75D2E3/TR12
QUANTITY
2EZ75D2E3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D2E3/TR12
Internal Part NumberEIS-2EZ75D2E3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D2E3/TR12
Related Links2EZ75D2, 2EZ75D2E3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D2E3/TR12 Details Description
Related parts for 2EZ75D2E3/TR12
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 5.6A I2PAK datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 36POS AU datasheet.pdf
TRANSISTOR CDFM6 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf