Microsemi Commercial Components 2EZ75D2E3/TR8
2EZ75D2E3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
2EZ75D2E3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 75V 2W DO204AL
Datasheet Download
2EZ75D2E3/TR8.pdf
Availability of 2EZ75D2E3/TR8
QUANTITY
2EZ75D2E3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 2EZ75D2E3/TR8
Internal Part NumberEIS-2EZ75D2E3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)75V
Tolerance±2%
Power - Max2W
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 56V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2EZ75D2E3/TR8
Related Links2EZ75D, 2EZ75D2E3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
2EZ75D2E3/TR8 Details Description
Related parts for 2EZ75D2E3/TR8
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 1.5MM 28-26AWG datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
RES 825 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 SSOP datasheet.pdf
IMP H 4PR12C RGLEFTEWNOKEY 0.39 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FLOATSWITCH VERT 25VA PPS datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
2 ROW BOX PIN 90 POS R/A datasheet.pdf