Amphenol Aerospace Operations 2M801-008-16NF16-12SA
2M801-008-16NF16-12SA picture photo
Mfg. Part Number
2M801-008-16NF16-12SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
M801 12C 12#16 SKT PLUG THRD
Datasheet Download
2M801-008-16NF16-12SA.pdf
Availability of 2M801-008-16NF16-12SA
QUANTITY
2M801-008-16NF16-12SA Order Process
Ship out your order
Specifications of 2M801-008-16NF16-12SA
Internal Part NumberEIS-2M801-008-16NF16-12SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2M801-008-16NF16-12SA
Related Links2M801-008-, 2M801-008-16NF16-12SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
2M801-008-16NF16-12SA Details Description
Related parts for 2M801-008-16NF16-12SA
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HFM15H/AE15G/X datasheet.pdf
IC VIDEO SYNC SEPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf