Nichicon UBT2A470MPD1TD
UBT2A470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2A470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UBT2A470MPD1TD.pdf
Availability of UBT2A470MPD1TD
QUANTITY
UBT2A470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2A470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT2A470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current630mA
Impedance550 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2A470MPD1TD
Related LinksUBT2A47, UBT2A470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2A470MPD1TD Details Description
Related parts for UBT2A470MPD1TD
RES 1.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
BATTERY PACK NICAD 7.2V 4000MAH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UFDFN datasheet.pdf
WRENCH SET BOX END 8MM-19MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf