Vishay/Dale RNC60H1604DSB14
RNC60H1604DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1604DSB14
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1604DSB14.pdf
Availability of RNC60H1604DSB14
QUANTITY
RNC60H1604DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1604DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1604DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1604DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1604DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1604DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1604DSB14
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STR GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 410MA 760 MOHM datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CTV 41C 41#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf