ITT Cannon, LLC DAM15PSK87
DAM15PSK87 picture photo
Mfg. Part Number
DAM15PSK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DAM15PSK87.pdf
Availability of DAM15PSK87
QUANTITY
DAM15PSK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAM15PSK87
Internal Part NumberEIS-DAM15PSK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAM15PSK87
Related LinksDAM15, DAM15PSK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAM15PSK87 Details Description
Related parts for DAM15PSK87
RES 125 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0603 datasheet.pdf
IC QUAD SELECTOR/MUX 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SCR FAST SW 800V 200A TO200AB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
JOYSTICK W/ PB W/ Z AXIS, 4 WAY datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf