Amphenol Aerospace Operations 2M805-001-16NF10-28SA
2M805-001-16NF10-28SA picture photo
Mfg. Part Number
2M805-001-16NF10-28SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
M805 8C 8#20HD SKT PLUG OM
Datasheet Download
2M805-001-16NF10-28SA.pdf
Availability of 2M805-001-16NF10-28SA
QUANTITY
2M805-001-16NF10-28SA Order Process
Ship out your order
Specifications of 2M805-001-16NF10-28SA
Internal Part NumberEIS-2M805-001-16NF10-28SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2M805-001-16NF10-28SA
Related Links2M805-001-, 2M805-001-16NF10-28SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
2M805-001-16NF10-28SA Details Description
Related parts for 2M805-001-16NF10-28SA
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 28V 12W TO-270-4 datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 110C(230F) RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 1A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf