Amphenol Aerospace Operations 2M805-001-16NF18-55SA
2M805-001-16NF18-55SA picture photo
Mfg. Part Number
2M805-001-16NF18-55SA
Brief Description
M805 55C 55#23 SKT PLUG OM
Datasheet Download
2M805-001-16NF18-55SA.pdf
Availability of 2M805-001-16NF18-55SA
QUANTITY
2M805-001-16NF18-55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of 2M805-001-16NF18-55SA
Internal Part NumberEIS-2M805-001-16NF18-55SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2M805-001-16NF18-55SA
Related Links2M805-001-, 2M805-001-16NF18-55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
2M805-001-16NF18-55SA Details Description
Related parts for 2M805-001-16NF18-55SA
SHUNT .200 C/L LP 2 POS SN datasheet.pdf
IGBT 600V 48A 250W TO247AC datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 5/64" 3.23" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SHEATHED FLT CBL CONNECTOR TYP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf