Panasonic Electronic Components 2SA21400P
2SA21400P picture photo
Mfg. Part Number
2SA21400P
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 180V 1.5A TO-220D
Datasheet Download
2SA21400P.pdf
Availability of 2SA21400P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2SA21400P Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SA21400P
Internal Part NumberEIS-2SA21400P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingBulk
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)1.5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)180V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)100µA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 100mA, 5V
Power - Max2W
Frequency - Transition100MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220D-A1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SA21400P
Related Links2SA2, 2SA21400P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2SA21400P Details Description
Related parts for 2SA21400P
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
TAPE DOUBLE COAT POLY 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 750MA 1.18 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 39K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf