Yageo PNP5WVJR-73-18R
PNP5WVJR-73-18R picture photo
Mfg. Part Number
PNP5WVJR-73-18R
Brief Description
RES 18 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP5WVJR-73-18R.pdf
Availability of PNP5WVJR-73-18R
QUANTITY
PNP5WVJR-73-18R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP5WVJR-73-18R
Internal Part NumberEIS-PNP5WVJR-73-18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.669" L (7.50mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP5WVJR-73-18R
Related LinksPNP5WVJ, PNP5WVJR-73-18R Datasheet, Yageo Distributor
PNP5WVJR-73-18R Details Description
Related parts for PNP5WVJR-73-18R
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 150UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 5% 500V 2220 datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.5V 70A 105W datasheet.pdf
POT 10 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PCB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 45A PCB datasheet.pdf