Rohm Semiconductor 2SB1386T100Q
2SB1386T100Q picture photo
Mfg. Part Number
2SB1386T100Q
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 20V 5A SOT-89
Datasheet Download
2SB1386T100Q.pdf
Availability of 2SB1386T100Q
QUANTITY
2SB1386T100Q Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SB1386T100Q
Internal Part NumberEIS-2SB1386T100Q
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)5A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic1V @ 100mA, 4A
Current - Collector Cutoff (Max)500nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce120 @ 500mA, 2V
Power - Max2W
Frequency - Transition120MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageMPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SB1386T100Q
Related Links2SB138, 2SB1386T100Q Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
2SB1386T100Q Details Description
Related parts for 2SB1386T100Q
IDC CABLE - MKR50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TAPE POLYESTER 101.6MMX4.6M datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
DFN-8 STENCIL datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SWITCH LATCH SO89 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf