CEL (California Eastern Laboratories) 2SC5006-A
2SC5006-A picture photo
Mfg. Part Number
2SC5006-A
Manufacturer
Product Category
RF Transistors (BJT)
Brief Description
RF TRANSISTOR NPN SOT-523
Datasheet Download
2SC5006-A.pdf
Availability of 2SC5006-A
QUANTITY
2SC5006-A Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SC5006-A
Internal Part NumberEIS-2SC5006-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package270
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyRF Transistors (BJT)
Series-
PackagingCut Strip
Transistor TypeNPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)12V
Frequency - Transition4.5GHz
Noise Figure (dB Typ @ f)1.2dB @ 1GHz
Gain9dB
Power - Max125mW
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce80 @ 7mA, 3V
Current - Collector (Ic) (Max)100mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SC5006-A
Related Links2SC5, 2SC5006-A Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
2SC5006-A Details Description
Related parts for 2SC5006-A
DIE USE WITH 354940-1 FOR SL156 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 845K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 50MA 8.5 OHM SMD datasheet.pdf