Panasonic Electronic Components 2SEPC560MX
2SEPC560MX picture photo
Mfg. Part Number
2SEPC560MX
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
2SEPC560MX.pdf
Availability of 2SEPC560MX
QUANTITY
2SEPC560MX Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SEPC560MX
Internal Part NumberEIS-2SEPC560MX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPC
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SEPC560MX
Related Links2SEPC, 2SEPC560MX Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2SEPC560MX Details Description
Related parts for 2SEPC560MX
RES 3.3 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IC CPLD 36MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.215 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
IC GATE 2.5K SO14 datasheet.pdf
MOD CONN datasheet.pdf
SITE LICENSE FOR ECP5 CPRI datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.075UF RADIAL datasheet.pdf