Panasonic Electronic Components 2SEPC820MW+TSS
2SEPC820MW+TSS picture photo
Mfg. Part Number
2SEPC820MW+TSS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V T/H
Datasheet Download
2SEPC820MW+TSS.pdf
Availability of 2SEPC820MW+TSS
QUANTITY
2SEPC820MW+TSS Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SEPC820MW+TSS
Internal Part NumberEIS-2SEPC820MW+TSS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)7 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.6A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SEPC820MW+TSS
Related Links2SEPC82, 2SEPC820MW+TSS Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
2SEPC820MW+TSS Details Description
Related parts for 2SEPC820MW+TSS
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PTR 2.5/4/3AN datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 8COL datasheet.pdf
MOD CABLE 5FT COILED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf