Rohm Semiconductor 2SK2503TL
2SK2503TL picture photo
Mfg. Part Number
2SK2503TL
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 5A DPAK
Datasheet Download
2SK2503TL.pdf
Availability of 2SK2503TL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
2SK2503TL Order Process
Ship out your order
Specifications of 2SK2503TL
Internal Part NumberEIS-2SK2503TL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductECOMOS™ Series MOSFETs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 4V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs135 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds520pF @ 10V
Power - Max20W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageCPT3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)2SK2503TL
Related Links2SK2, 2SK2503TL Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
2SK2503TL Details Description
Related parts for 2SK2503TL
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR MAX9926U datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 9 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 1.27MM GOLD T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
36.83MM X 44.45MM 1=25/PK datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf