| Internal Part Number | EIS-30-1/B4C-AKNB | |
| Standard Package | 60 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Color | Blue | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | - | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3.00mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.3V | |
| Current - Test | 30mA | |
| Viewing Angle | 80° | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wavelength - Dominant | 470nm | |
| Wavelength - Peak | 468nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 4-DIP (0.200", 5.08mm) | |
| Supplier Device Package | 3mm | |
| Size / Dimension | 7.62mm L x 7.62mm W | |
| Height (Max) | 6.10mm | |