Panasonic Electronic Components ERJ-S02F1782X
ERJ-S02F1782X picture photo
Mfg. Part Number
ERJ-S02F1782X
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/10W 0402
Datasheet Download
ERJ-S02F1782X.pdf
Availability of ERJ-S02F1782X
QUANTITY
ERJ-S02F1782X Order Process
Ship out your order
Specifications of ERJ-S02F1782X
Internal Part NumberEIS-ERJ-S02F1782X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Resistor Products
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesERJ
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ERJ-S02F1782X
Related LinksERJ-S0, ERJ-S02F1782X Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ERJ-S02F1782X Details Description
Related parts for ERJ-S02F1782X
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC 6MLPQ datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
L37-3 SHEET 100X100X0.25MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf