TE Connectivity Deutsch Connectors DTS24W23-21AC
DTS24W23-21AC picture photo
Mfg. Part Number
DTS24W23-21AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN
Datasheet Download
DTS24W23-21AC.pdf
Availability of DTS24W23-21AC
QUANTITY
DTS24W23-21AC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS24W23-21AC
Internal Part NumberEIS-DTS24W23-21AC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeThreaded
OrientationC
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS24W23-21AC
Related LinksDTS24W, DTS24W23-21AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS24W23-21AC Details Description
Related parts for DTS24W23-21AC
RES SMD 12.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK 7.62MM 12POS OR datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
DISPLAY 1DIGIT ORN CA 0.56" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf