Fairchild Semiconductor FOD617D300
FOD617D300 picture photo
Mfg. Part Number
FOD617D300
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP
Datasheet Download
FOD617D300.pdf
Availability of FOD617D300
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FOD617D300 Order Process
Ship out your order
Specifications of FOD617D300
Internal Part NumberEIS-FOD617D300
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min)160% @ 10mA
Current Transfer Ratio (Max)320% @ 10mA
Turn On / Turn Off Time (Typ)-
Rise / Fall Time (Typ)4µs, 3µs
Input TypeDC
Output TypeTransistor
Voltage - Output (Max)70V
Current - Output / Channel50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Vce Saturation (Max)400mV
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package4-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOD617D300
Related LinksFOD61, FOD617D300 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FOD617D300 Details Description
Related parts for FOD617D300
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 12DBI 900MHZ 8"MMCX datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC DDR 512M 166MHZ 60BGA datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf