Richtek USA Inc. RT9166-12GX
RT9166-12GX picture photo
Mfg. Part Number
RT9166-12GX
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT89-3
Datasheet Download
RT9166-12GX.pdf
Availability of RT9166-12GX
QUANTITY
RT9166-12GX Order Process
Ship out your order
Specifications of RT9166-12GX
Internal Part NumberEIS-RT9166-12GX
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.23V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.8 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT9166-12GX
Related LinksRT916, RT9166-12GX Datasheet, Richtek USA Inc. Distributor
RT9166-12GX Details Description
Related parts for RT9166-12GX
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CIRCUIT 4X2SON datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
TAPE ELECTRIC LINE UNDERGROUND datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 600MA 843 MOHM datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 600V 100A WI datasheet.pdf