Aries Electronics, Inc. 30-1518-10H
30-1518-10H picture photo
Mfg. Part Number
30-1518-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD
Datasheet Download
30-1518-10H.pdf
Availability of 30-1518-10H
QUANTITY
30-1518-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 30-1518-10H
Internal Part NumberEIS-30-1518-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeDIP, 0.2" (5.08mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)30 (2 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30-1518-10H
Related Links30-15, 30-1518-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
30-1518-10H Details Description
Related parts for 30-1518-10H
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCO 1658-1662MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 30 TYPE D 9POS datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
1.27 HD SMT SHRD datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, PL S4, TU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz 6 Channel D/A Converter IC datasheet.pdf