AVX Corporation UQCSVA560JAT2A\500
UQCSVA560JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCSVA560JAT2A\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 250V 0603
Datasheet Download
UQCSVA560JAT2A\500.pdf
Availability of UQCSVA560JAT2A\500
QUANTITY
UQCSVA560JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCSVA560JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCSVA560JAT2A\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Featured ProductUQ Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCSVA560JAT2A\500
Related LinksUQCSVA560, UQCSVA560JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCSVA560JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCSVA560JAT2A\500
OVP TS35 110VAC/DC datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 12P PDIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A SOT223-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf