Cypress Semiconductor CY7C1263KV18-400BZC
CY7C1263KV18-400BZC picture photo
Mfg. Part Number
CY7C1263KV18-400BZC
Brief Description
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA
Datasheet Download
CY7C1263KV18-400BZC.pdf
Availability of CY7C1263KV18-400BZC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CY7C1263KV18-400BZC Order Process
Ship out your order
Specifications of CY7C1263KV18-400BZC
Internal Part NumberEIS-CY7C1263KV18-400BZC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductQDR II+ and DDR II+ Xtreme line of devices
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jun/2014
PCN Assembly/OriginQualification of Die Attach Film 13/Dec/2013
Standard Package136
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Memory Size36M (2M x 18)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case165-LBGA
Supplier Device Package165-FBGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CY7C1263KV18-400BZC
Related LinksCY7C1263K, CY7C1263KV18-400BZC Datasheet, Cypress Semiconductor Distributor
CY7C1263KV18-400BZC Details Description
Related parts for CY7C1263KV18-400BZC
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC OTP 2MBIT 90NS 32TSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - APR14B/AE14M/APR14B datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
PROCESSOR MODULE FOR ICE4000 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
EDGEON SQUARE 12 NI .375 CNTR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15W 3.3V 5A datasheet.pdf
ANTENNA 2.45GHZ WRT SERIES U.FL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf