Aries Electronics, Inc. 30-3513-10T
30-3513-10T picture photo
Mfg. Part Number
30-3513-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD
Datasheet Download
30-3513-10T.pdf
Availability of 30-3513-10T
QUANTITY
30-3513-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 30-3513-10T
Internal Part NumberEIS-30-3513-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)30 (2 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30-3513-10T
Related Links30-35, 30-3513-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
30-3513-10T Details Description
Related parts for 30-3513-10T
RECTIFIER BRIDGE 1.0A 1000V 4DIP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DRVR DL NON-INV 6SON datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
USB AUDIO 2.0 REFERENCE DESIGN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC TCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf