Aries Electronics, Inc. 30-3513-11H
30-3513-11H picture photo
Mfg. Part Number
30-3513-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD
Datasheet Download
30-3513-11H.pdf
Availability of 30-3513-11H
QUANTITY
30-3513-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 30-3513-11H
Internal Part NumberEIS-30-3513-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)30 (2 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30-3513-11H
Related Links30-35, 30-3513-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
30-3513-11H Details Description
Related parts for 30-3513-11H
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIE-CAST ZINC ENLOSURE SIDE MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf