Vishay/BCcomponents NFR25H0001502JR500
NFR25H0001502JR500 picture photo
Mfg. Part Number
NFR25H0001502JR500
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
NFR25H0001502JR500.pdf
Availability of NFR25H0001502JR500
QUANTITY
NFR25H0001502JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of NFR25H0001502JR500
Internal Part NumberEIS-NFR25H0001502JR500
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesNFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NFR25H0001502JR500
Related LinksNFR25H000, NFR25H0001502JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
NFR25H0001502JR500 Details Description
Related parts for NFR25H0001502JR500
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 5A 21.8 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 40W datasheet.pdf
LJT 24C 12#16 12#12 SKT PLUG datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP R FLOA G ZIN datasheet.pdf