Aries Electronics, Inc. 30-9513-10H
30-9513-10H picture photo
Mfg. Part Number
30-9513-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD
Datasheet Download
30-9513-10H.pdf
Availability of 30-9513-10H
QUANTITY
30-9513-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 30-9513-10H
Internal Part NumberEIS-30-9513-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesLo-PRO®file, 513
PackagingBulk
TypeDIP, 0.9" (22.86mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)30 (2 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)30-9513-10H
Related Links30-95, 30-9513-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
30-9513-10H Details Description
Related parts for 30-9513-10H
CONN HDR STR STACK 36POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CLIP ADJ SNAP IN NAT .47-.56" datasheet.pdf
IC MPU I.MX6DL 800MHZ 624MAPBGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 256BGA datasheet.pdf
CONN HDR 59POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf