Bourns Inc. 3006P-1-303LF
3006P-1-303LF picture photo
Mfg. Part Number
3006P-1-303LF
Brief Description
TRIMMER 30K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006P-1-303LF.pdf
Availability of 3006P-1-303LF
QUANTITY
3006P-1-303LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006P-1-303LF
Internal Part NumberEIS-3006P-1-303LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3006 Model Sept/2013
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006P-1-303LF
Related Links3006P-, 3006P-1-303LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006P-1-303LF Details Description
Related parts for 3006P-1-303LF
IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 7.68OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 27POS datasheet.pdf