Bourns Inc. 3006P-1-303LF
3006P-1-303LF picture photo
Mfg. Part Number
3006P-1-303LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 30K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006P-1-303LF.pdf
Availability of 3006P-1-303LF
QUANTITY
3006P-1-303LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006P-1-303LF
Internal Part NumberEIS-3006P-1-303LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3006 Model Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006P-1-303LF
Related Links3006P-, 3006P-1-303LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006P-1-303LF Details Description
Related parts for 3006P-1-303LF
RES SMD 68K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 620UF 500V SCREW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC MIXER 3.3-3.8GHZ DWN 20QFN datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIN CONN HDR 96POS 3ROW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf