Bourns Inc. 3006Y-1-100
3006Y-1-100 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-100
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-100.pdf
Availability of 3006Y-1-100
QUANTITY
3006Y-1-100 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-100
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-100
Related Links3006Y, 3006Y-1-100 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-100 Details Description
Related parts for 3006Y-1-100
RES SMD 226K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 STR BLACK datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND GREEN 5FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERMINAL ZDKPE 2.5-2 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE .050 170POS DR TH datasheet.pdf