Bourns Inc. 3006Y-1-103
3006Y-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-103.pdf
Availability of 3006Y-1-103
QUANTITY
3006Y-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-103
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-103
Related Links3006Y, 3006Y-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-103 Details Description
Related parts for 3006Y-1-103
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 470 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 35DEG 9POS 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 65MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
2POS PLUG PNL MNT 8AWG SEALED datasheet.pdf
RES 19M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf