Bourns Inc. 3006Y-1-103LF
3006Y-1-103LF picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-103LF
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-103LF.pdf
Availability of 3006Y-1-103LF
QUANTITY
3006Y-1-103LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-103LF
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-103LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-103LF
Related Links3006Y-, 3006Y-1-103LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-103LF Details Description
Related parts for 3006Y-1-103LF
CONN HEADER 9POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CBS CUP-REVERSE ROUND 3/8" datasheet.pdf
THERM PTC MINI-BEAD 3MM 180C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf