Bourns Inc. 3006Y-1-105
3006Y-1-105 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-105.pdf
Availability of 3006Y-1-105
QUANTITY
3006Y-1-105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-105
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-105
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-105
Related Links3006Y, 3006Y-1-105 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-105 Details Description
Related parts for 3006Y-1-105
IC ADC 24BIT HI SPEED 38QFN datasheet.pdf
DUCT SOLID HAL FREE 6' datasheet.pdf
BATT PACK 9.6V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 150mA Backlight, Lighting 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ ALLINGAP YW SMD datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SR6A6K21 datasheet.pdf
Single and Quad +18 V Operational Amplifiers IC datasheet.pdf