Texas Instruments SN74LVC2G32DCUTG4
SN74LVC2G32DCUTG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74LVC2G32DCUTG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE OR 2CH 2-INP US8
Datasheet Download
SN74LVC2G32DCUTG4.pdf
Availability of SN74LVC2G32DCUTG4
QUANTITY
SN74LVC2G32DCUTG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74LVC2G32DCUTG4
Internal Part NumberEIS-SN74LVC2G32DCUTG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74LVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeOR Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low32mA, 32mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL3.2ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageUS8
Package / Case8-VFSOP (0.091", 2.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74LVC2G32DCUTG4
Related LinksSN74LVC2, SN74LVC2G32DCUTG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74LVC2G32DCUTG4 Details Description
Related parts for SN74LVC2G32DCUTG4
FLEXSTRIP JUMPER .100 10COND datasheet.pdf
CABLE UMCC PLUG-MMCX R/A PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 36 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE SKT datasheet.pdf
LED OSLON WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf