Bourns Inc. 3006Y-1-200
3006Y-1-200 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-200
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-200.pdf
Availability of 3006Y-1-200
QUANTITY
3006Y-1-200 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-200
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-200
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-200
Related Links3006Y, 3006Y-1-200 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-200 Details Description
Related parts for 3006Y-1-200
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 5MM datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LIS3L02AL datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV GATE DRVR 8DIPGW datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC TRANS LDMOST 350W SOT-539A datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A TSMT3 datasheet.pdf