Bourns Inc. 3006Y-1-202
3006Y-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-202
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-202.pdf
Availability of 3006Y-1-202
QUANTITY
3006Y-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-202
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-202
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-202
Related Links3006Y, 3006Y-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-202 Details Description
Related parts for 3006Y-1-202
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 5V LP SER 14-DIP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf