Bourns Inc. 3006Y-1-202
3006Y-1-202 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-202.pdf
Availability of 3006Y-1-202
QUANTITY
3006Y-1-202 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-202
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-202
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3006 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-202
Related Links3006Y, 3006Y-1-202 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-202 Details Description
Related parts for 3006Y-1-202
CABLE ASSY CAT5 RJ45 2M datasheet.pdf
SW SPDT 3A 80GF RT ANG PCB 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 700V 100A CHAS datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 54POS GOLD SMD datasheet.pdf
HOLDER BAT 1CELL N PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN ARRAY FML 28POS SMD GOLD datasheet.pdf
381 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 4TDFN datasheet.pdf