Bourns Inc. 3006Y-1-202Z
3006Y-1-202Z picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-202Z
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-202Z.pdf
Availability of 3006Y-1-202Z
QUANTITY
3006Y-1-202Z Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-202Z
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-202Z
PackagingTube
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-202Z
Related Links3006Y-, 3006Y-1-202Z Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-202Z Details Description
Related parts for 3006Y-1-202Z
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 8DFN datasheet.pdf
IC COUNTER DIVIDE X12 14SO datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 39POS R/A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1156FCBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLK 12POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
BAROMETRIC PRESSURE SENSOR datasheet.pdf
DIA 6.5MM 2MM PIGT PNP NC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
1UF 50V 5X11 105C RAD datasheet.pdf