Bourns Inc. 3006Y-1-504
3006Y-1-504 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-504
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-504.pdf
Availability of 3006Y-1-504
QUANTITY
3006Y-1-504 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-504
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-504
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
Standard Package100
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-504
Related Links3006Y, 3006Y-1-504 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-504 Details Description
Related parts for 3006Y-1-504
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
DISCONNECT LATERAL W/O STB WM BG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf