Bourns Inc. 3006Y-1-504LF
3006Y-1-504LF picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-504LF
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-504LF.pdf
Availability of 3006Y-1-504LF
QUANTITY
3006Y-1-504LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-504LF
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-504LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
Standard Package25
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-504LF
Related Links3006Y-, 3006Y-1-504LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-504LF Details Description
Related parts for 3006Y-1-504LF
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 125DEG C NO 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT .100 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
AC CORD EU C13 6' datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 15W 5% TO220 datasheet.pdf