Vicor Corporation V28B28T150BN
V28B28T150BN picture photo
Mfg. Part Number
V28B28T150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V28B28T150BN.pdf
Availability of V28B28T150BN
QUANTITY
V28B28T150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V28B28T150BN
Internal Part NumberEIS-V28B28T150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency80.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V28B28T150BN
Related LinksV28B28, V28B28T150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V28B28T150BN Details Description
Related parts for V28B28T150BN
IC LATCH OCTAL D-TYPE 3ST 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
INLET C16 3.5 SLD 1.0MM PNL SNAP datasheet.pdf
IC DEMODULATOR DVB-S/S2 48-QFN datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TOOL INSERT TWZR M81969/8-205 B datasheet.pdf
RES 3.64K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf