Bourns Inc. 3006Y-1-505
3006Y-1-505 picture photo
Mfg. Part Number
3006Y-1-505
Brief Description
TRIMMER 5M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3006Y-1-505.pdf
Availability of 3006Y-1-505
QUANTITY
3006Y-1-505 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3006Y-1-505
Internal Part NumberEIS-3006Y-1-505
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTube
Resistance (Ohms)5M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.190" Face x 0.750" L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3006Y-1-505
Related Links3006Y, 3006Y-1-505 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3006Y-1-505 Details Description
Related parts for 3006Y-1-505
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 6 BTN MAINT SW datasheet.pdf
OSC MEMS 38.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC SWITCH ANLG QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR DUAL SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf