Bourns Inc. 3009P-1-103
3009P-1-103 picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-103
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 10K OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-103.pdf
Availability of 3009P-1-103
QUANTITY
3009P-1-103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-103
Internal Part NumberEIS-3009P-1-103
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN Packaging3009 Trimpot Sep/2014
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3009 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-103
Related Links3009P, 3009P-1-103 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-103 Details Description
Related parts for 3009P-1-103
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 825MA 977 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 9OUTPUT 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 60' NM NM datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 SQ datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 1 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf