Vishay/BCcomponents BFC246707105
BFC246707105 picture photo
Mfg. Part Number
BFC246707105
Brief Description
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC246707105.pdf
Availability of BFC246707105
QUANTITY
BFC246707105 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC246707105
Internal Part NumberEIS-BFC246707105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT467
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC246707105
Related LinksBFC246, BFC246707105 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC246707105 Details Description
Related parts for BFC246707105
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 7.4"L X 7.4"W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf