Bourns Inc. 3009P-1-205LF
3009P-1-205LF picture photo
Mfg. Part Number
3009P-1-205LF
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.75W PC PIN
Datasheet Download
3009P-1-205LF.pdf
Availability of 3009P-1-205LF
QUANTITY
3009P-1-205LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3009P-1-205LF
Internal Part NumberEIS-3009P-1-205LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFacility Transfer Jul/2012
PCN PackagingMin/Mult Order Quantity Apr/2013
3009 Trimpot Sep/2014
PackagingTube
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular- 0.354" x 0.190" Face x 0.750" L (8.98mm x 4.83mm x 19.05mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3009P-1-205LF
Related Links3009P-, 3009P-1-205LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3009P-1-205LF Details Description
Related parts for 3009P-1-205LF
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
TEST LEAD INSULATED SUREGRIP DMM datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3.2A 10WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 5.11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf